«Царівна української літератури» (до 160 років від дня народження Ольги Кобилянської (1863–1942), видатної української письменниці)

    Цьогоріч відзначаємо 160 років від дня народження Ольги Кобилянської, видатної української письменниці, яку вважають першою українською феміністкою. Вона була гарна, розумна, освічена, сповідувала феміністичні ідеї, та прожила довге й насичене життя.
    Полька по крові батька і німкеня по матері народилася 27 листопада 1863 р.  в глухому містечку Ґура-Гумора Австро-Угорської імперії (Південна Буковина, сучасна Румунія). В інтелігентній родині з незначними статками виховувалось семеро дітей, Ольга була четвертою.
Закінчила 4 класи народної школи. Високого рівня знань досягла самостійно. Української мови юна Кобилянська навчалася приватно у вчительки-українки протягом кількох місяців. Решта її знань – наполеглива самоосвіта.
    Захоплювалася творами з соціології, політології та філософськими трактатами. Шукала себе в музиці (грала на фортепіано, цитрі, дримбі), непогано малювала і грала в театрі.
    Літературну діяльність почала у середині 1880-х творами, що написані німецькою мовою.
    Перший художній твір українською мовою повість «Людина» був надрукований 1895 р. у журналі «Зоря». Пізніше з’явилися оповідання й повість «Він і Вона» (1895), “Царівна” (1896), “Що я любив» (1896 р.), «Аристократка» (1898). Одним з найпоетичніших творів вважається лірично-романтична повість “В неділю рано зілля копала” (1909), написана за мотивами відомої народної пісні-балади «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці».
    Практично через усю творчість О. Кобилянської проходить тема морально-етичних проблем життя інтелігенції. Ще однією з найважливіших тем творчості письменниці — правдиве зображення життя села. Повість «Земля» стала видатним явищем не тільки української, а й світової літератури.
    Ольга Кобилянська за майже півстоліття створила десятки оповідань, нарисів, новел, повістей, критичних і публіцистичних статей, перекладів, лишила значне за обсягом листування. Частина її творів написана німецькою мовою.
    Твори Ольги Кобилянської були перекладені німецькою, польською, чеською мовами.
   До вашої уваги віртуальна виставка «Царівна української літератури» (до 160 років від дня народження Ольги Кобилянської (1863–1942). На виставці представлено документи із фондів Наукової бібліотеки НУЧК імені Т.Г.Шевченка.
    Більш детально ознайомитися з життям та творчістю видатної письменниці можна, завітавши до Наукової бібліотеки університету.

Життєпис                                                                       Художня спадщина