До міжнародного дня акварелі

   Акварель неповторна та індивідуальна, як почерки людей, вона — вмістилище найсміливіших експериментів із кольором, найдемократичніша, найдоступніша і, водночас, найскладніша техніка живопису.
   Акварель – одна із найдавніших технік. Відома ще за часів Давнього Китаю, Стародавнього Єгипту та країн античного світу. До XVII сторіччя акварель застосовували для художнього оформлення церковних книжок. Зокрема, тогочасні майстри ставали авторами вишуканих орнаментів, мініатюр та буквиць.
   Техніку акварелі майстри епохи Відродження використовували для розробки ескізів до фресок та картин. Це були малюнки дуже великих розмірів, відтушовані олівцем та розфарбовані прозорими акварельними фарбами. 
   У тому вигляді, у якому акварельний живопис існує сьогодні, він усталився наприкінці XVIII – поч. XIX ст.
   У кінці 18 століття акварель набуває поширення в Англії, що правда, спочатку це відбувається серед любителів. Протее незабаром в Англії з’являється ціла плеяда професійних художників-акварелістів. Серед них не можна не згадати У. Тернера, Д. Коксу, С. Праута, У. Р. Ханта, Ф. Уокера і багатьох інших.
   У 19 столітті акварель отримує поширення в Європі, США та Росії. Багато художників 19 – початку 20 століть присвятили частину своєї творчості або цілком акварелі. Серед них Е. Делакруа, П. Сезанн, Д. С. Сарджент, П. Ф. Соколов, К. Брюллов і А. Брюллов, Л. Лагоріо, М. Врубель, В. Рєпін, А. Бенуа, В. Кандинський та багато інших.
   У техніці акварельного живопису багато років працював колишній викладач за освітою та талановитий художник душею, гарна людина Дмитро Дмитрович Морський. Його акварелі вражають красою, чудовим сюжетом, відкривають завісу внутрішнього світу самого автора. У Науковій бібліотеці всього 120 акварелей. У читальному залі Наукової бібліотеки діє постійна виставка цього митця.
   Сім акварелей прикрашають приміщення філії Наукової бібліотеки. Та дві з них – найкращі у колекції.
   «Тріумф сонця» — сонечко прокидається і перші його промінці пробиваються крізь туман і гілки дерев, навколо вже розливається буяння кольорів. Все навкруги сяє. Це  свято народження нового дня. Картина “ Тріумф сонця” – це не просто пейзаж, це, у першу чергу, вияв любові художника до чудової природи Чернігівщини.
   «Розмови тихої пекучий жаль» — її назва обрана не випадково. Картина носить глибокий філософський зміст. Митець казав, що вона відображає  боротьбу чоловічого і жіночого начал, взаємодію «інь» та «янь». Це поняття прийшло з Китаю і представляє цілу філософію. Інь-Янь – це символ чоловічого та жіночого початку, постійна гармонія та взаємодія цих двох енергій. Вони нероздільні та уособлюють частини єдиного цілого.
   Картини, написані талановитим майстром, нікого не залишають байдужим. Всі свої роботи художник подарував бібліотеці та її відвідувачам.
Леонардо да Вінчі казав: «Живопис – це поезія, яку бачать, а поезія – це живопис, який чують».
Завітайте у виставковий простір Наукової бібліотеки та заглибтесь у світ акварелей художника Дмитра Морського. А також перегляньте презентацію «Художник — це доля» про творчість митця, та віртуальну виставку «Акварелі». Нехай відчуття прекрасного не полишає Вас.